Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۵
کد مطلب : 10464
 

افزایش سهم گوشت مرغ بازار از زنجیره‌ها به 15 درصد رسید/ طرح معافیت مالیاتی برای زنجیره‌ها
با احتساب تولید تمامی 19 شرکت، حدود 300 هزار تن سهم گوشت بازار از زنجیره‌ها خواهد بود که تقریبا 15درصد کل تولید را در اختیار گرفته‌اند. البته سال گذشته این مقدار 10 درصد بود.
مرجع : ایانا
 
افزایش سهم گوشت مرغ بازار از زنجیره‌ها به 15 درصد رسید/ طرح معافیت مالیاتی برای زنجیره‌ها
با توجه به اجرای برجام و ورود به دوران پس از تحریم، پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال آینده، گوشت تولید شده از این طریق، 25 درصد سهم بازار را به خود اختصاص دهد.

دبیر انجمن ملی طیور ایران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)در ارتباط با پیشرفت زنجیره‌های تولید گوشت مرغ گفت: هم‌اکنون 16 شرکت پروانه‌دار در کشور فعالیت می‌کنند که طی یک ماه گذشته 3 شرکت جدید در گلستان، خراسان جنوبی و مازندران به آنها اضافه شد.

سعید اصغری فرد با اشاره به اینکه شرکت‌های جدید، مراحل پایانی اخذ پروانه را طی می‌کنند، افزود: با احتساب تولید تمامی 19 شرکت، حدود 300 هزار تن سهم گوشت بازار از زنجیره‌ها خواهد بود که تقریبا 15 درصد کل تولید را در اختیار گرفته‌اند. البته سال گذشته این مقدار 10 درصد بود.

اصغری‌فرد ادامه داد: باید توجه داشت که اکثر زنجیره‌های کشور به صورت علمی پایه‌ریزی نشده و نیازمند آزمون و خطا هستند، اما با توجه به اجرای برجام و ورود به دوران پس ازتحریم، پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال آینده، گوشت تولید شده از این طریق، 25درصد سهم بازار را به خود اختصاص دهد.

به گفته وی، اکنون از نظر تحقیقات بازاریابی بین‌المللی ضعف داریم که البته برخی از شرکت‌ها با کادر متخصصی که دارند، در حال پیگیری این موضوع هستند.

دبیر انجمن ملی طیور با بیان اینکه دولت باید برای ایجاد زنجیره‌ها بستر سازی کند، گفت: انتظار تزریق نقدینگی در صنعت مرغداری از طرف دولت نیست، مگر در شرایط بحران. اما برای چرخش عادی شرکت‌ها باید امکانات بهتری نسبت به واحدهای کوچک برای آنها فراهم باشد.

اصغری‌فرد یکی از مشکلات پیش روی زنجیره‌ها را بحث پرداخت مالیات دانست و عنوان کرد: در حال رایزنی با مسئولان سازمان امور مالیاتی هستیم تا شرکت‌های زنجیره‌ای از مالیات معاف باشند.

وی در توضیح این مطلب تاکید کرد: چون در قالب زنجیره، محصول نهایی یعنی گوشت مرغ، مد نظر است، بنابراین تمام واحدهای متصل به هم باید از پرداخت این عوارض به دور باشند. این در حالی است که فعالیت واحدهای مرغداری در کل بدون مالیات بوده و تنها برخی از مراحل مانند کارخانه‌های تولید خوراک و کشتارگاه‌ها باید مالیات بپردازند. اما در صددیم تا این مشکل را حل کرده و در جهت حمایت از زنجیره‌ها کل مجموعه شرکت را از پرداخت مالیات معاف کنیم.

گفتنی است استان آذربایجان غربی با در اختیار داشتن 13 شرکت زنجیره تولید گوشت مرغ، بیشترین تراکم را در بین استان‌ها کشور دارد.