Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۲۹
کد مطلب : 8018
 

کشف ویروس آنفلوانزای مرغی در پستانداران دریایی
محققان آمریکایی اعلام کردند که برای اولین بار در فوک های دریایی ویروس آنفلوانزای مرغی H1N1 را کشف کردند.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
کشف ویروس آنفلوانزای مرغی در پستانداران دریایی
به گزارش ایرنا ، گونه H1N1 کشف شده در فوک های دریایی مشابه گونه ای است که در سال 2009 در انسان ها مشاهده شد و این اولین بار است که این ویروس در پستانداران دریایی مشاهده شده است.
محققان دانشگاه کالیفرنیا گفتند: تصور می کردیم که ممکن است ویروس های آنفلوانزایی را کشف کنیم که پیش از این در پستانداران دریایی پیدا کرده بودیم اما برخلاف انتظار متوجه شدیم که این ویروس همان همه گیری H1N1 است.
این موضوع نشان می دهد که ویروس های آنفلوانزا می توانند در میان گونه های مختلف انتقال یابند.
محققان در فاصله زمانی میان سال های 2009 و 2011 بیش از 900 پستاندار دریایی را از 10 گونه مختلف در ساحل اقیانوس آرام از آلاسکا تا کالیفرنیا آزمایش کردند.
در این تحقیقات محققان، آلودگی به ویروس H1N1 را در دو فوک دریایی تشخیص دادند.
با این وجود علائم بیماری در هیچ یک از فوک های آلوده دیده نمی شد که این موضوع نشان می دهد پستانداران دریایی می توانند بدون بروز علائم بالینی بیماری به این ویروس آلوده شوند.
محققان گفتند: نتیجه آزمایش های انجام شده در مورد آلودگی به ویروس H1N1 بر روی این فوک ها در اوایل سال 2010 قبل از این که به دریا روند منفی بود اما نتیجه این آزمایش در بهار 2010 که فوک ها از دریا بازگشته بودند مثبت شد.
محققان حدس می زنند که این فوک ها قبل از بازگشت به خشکی و در محیط دریایی و یا در حین وارد شدن به محیط ساحلی به این ویروس آلوده شده باشند.
محققان به افرادی که با پستانداران دریایی در تماس هستند مانند دامپزشکان و کارکنان باغ وحش ها توصیه می کنند تا در تلاش برای پیشگیری از ابتلا به عفونت احتمالی، لباس های محافظ شخصی بپوشند