داخلی     آرشيو خبر     مصاحبه ها
Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۲۳
کد مطلب : 5535
 

مصاحبه با آقای محمد نصرتی – رئیس محترم اتحادیه قنادان تهران و کشور
زمانی اداره بهداشت می تواند این اجبار را برای قنادان انجام بدهد که این تخم مرغ های بهداشتی دارای بسته بندی های مناسب باشد و استانداردهای لازم را دارا باشد .
 
مصاحبه با آقای محمد نصرتی – رئیس محترم اتحادیه قنادان تهران و کشور
1 – در ابتدا برای آشنایی بیشتر لطفاً خلاصه ای از تاریخچه اتحادیه و نقش آن برای اعضا توضیحاتی ارائه فرمایید .
اتحادیه قنادان تهران از سال 1327 تشکیل شده است و مباحث کلی مربوط به کلیه قنادان ، شیرینی فروشان و کافه قنادی ها را شامل می شود و همچنین مسائل مدیریتی پروانه کسب ، نظارت و نرخ گزاری ها و مشکلاتی از قبیل بیمه و غیره را عهده دار می باشد . 

2 – در سطح تهران چه تعداد قنادی وجود دارد ؟
در تهران 1600 واحد صنفی وجود دارد که تعدادی از آنها پرونده دارند و تعدادی دارای پروانه کسب هستند و اتحادیه کشوری قناد و شیرینی هم سال 1389 تشکیل شد و ما در کل کشور حدود 33000 واحد صنفی قناد و شیرینی ساز و کافه قناد داریم . 

3- یکی از کالاهایی که در تولید انواع کیک و کلوچه ها مصرف می گردد تخم مرغ است . اصولاً آیا قنادی ها از وجود تخم مرغ مایع پاستوریزه اطلاعات کافی دارند ؟
اصولاً باید سعی شود که با زمانه پیش رفت ، زمانی خامه از اردیبل و سراب و سرین به تهران آورده می شد برای ساخت شیرینی ... و یا جعبه های شیرینی خیلی معمولی و شاید هم غیر بهداشتی بوده است و طی حدوداً 10 سال زمان برد تا توانستیم بحث خامه بهداشتی را اجرا کنیم که در حال حاضر خامه های شیرینی در اختیار قنادان با درصدهای مختلف قرار می گیرد و مثل قدیم کسی خامه محلی و یا از لبنیات غیر مجاز در سطح شهر تهیه نمی کند و خامه از کارخانجات معتبر در سطح کشور تهیه می شود و یا جعبه ها بطور متفرقه از مقوا تهیه می شد و در اختیار قنادان قرار می گرفت و در حال حاضر توسط کارخانجات معتبر و در اختیار قنادان قرار می گیرد و میتوان گفت صد در صد قنادان هم خامه پاستوریزه و هم جعبه های بهداشتی مصرف می کنند و در رابطه با بحث تخم مرغ پاستوریزه در سال گذشته هم یک همایش در دانشگاه تهران بود که هم قبل از همایش و هم در همایش به مسئولین بهداشت و مسئولینی که در تولید تخم مرغ پاستوریزه نقش داشتند عرض کردم که ما استقبال می کنیم و خیلی هم خوب است که تخم مرغ هم مثل جعبه و خامه و همانند بقیه مواد اولیه بصورت پاستوریزه و بهداشتی مصرف گردد ولی ظرفیت تولید و آمادگی تولید کنندگان تخم مرغ پاستوریزه را در سطح کشور و یا در تهران به اندازه کافی ندیده ام ، من خودم از این نوع تخم مرغ ها مصرف می کنم ولی این تخم مرغها اکثراً شل و آبکی هستند . و این آمادگی از نظر مقدار ظرفیت تولید که مورد احتیاج قنادی ها باشد ندیده ام. 

4 – با توجه به اینکه جنابعالی در ارتباط مستمر با قنادان هستید فکر می کنید توسعه استفاده از تخم مرغ پاستوریزه دارای چه محدودیتهایی است ؟
این آمادگی از نظر مقدار ظرفیت تولید که مورد احتیاج قنادی ها باشد را ندیده ام ، البته قابل ذکر است که تخم مرغی که در حال حاضر قنادان مصرف می کنند همین تخم مرغ پاستوریزه بهداشتی می باشد که با هماهنگی وزارت بازرگانی تهیه می شود و از مراکز غیر مجاز تهیه نمی شود ولی من جدیداً چیزی که دیده ام تخم مرغ های پاستوریزه که استفاده می شود دارای کیفیت مناسب نمی باشد و در ساخت انواع شیرینی که حالت حجم دهی و حالت اسفنجی دارند توسط این تخم مرغ ها درست به عمل نمی آیند و به همین دلایل نمی توانیم متعهد شویم که این تخم مرغ ها را قبول کنیم . ما زمانی که خامه پاستوریزه و جهبه بهداشتی را قبول کردیم زمانی بود که هم از نظر کیفیت و هم از نظر ظرفیت تولید به حدی بود که می توانست پاسخگو باشد . 

5 – به نظر شما آیا اجبار اداره بهداشت در استفاده قنادی ها از تخم مرغ پاستوریزه ضروری است ؟ یا قبل از اجبار باید اطلاع رسانی کافی صورت گیرد ؟
زمانی اداره بهداشت می تواند این اجبار را برای قنادان انجام بدهد که این تخم مرغ های بهداشتی دارای بسته بندی های مناسب باشد و استانداردهای لازم را دارا باشد . ممکن است برخی شرکت ها آمادگی را داشته باشند و محصولات آنها خوب و با کیفیت بالا باشد و لیکن این بحث اجبار زمانی که در سطح کشور صورت گیرد ، همکاران ما در بقیه نقاط کشور هم بایستی توانایی تهیه این محصول را داشته باشند و در شهرستانها گرفتاریهایی بوجود می آید .

سایت اینفو پولتری : ما ضمن ارج گذاردن به نقطه نظرات آقای نصرتی و در عین حفظ امانت، مطالب ایشان را عیناً در مصاحبه نقل کردیم اما با تمام مطالبی که از سوی ایشان مطرح شده است موافق نمی باشیم. منجمله اینکه ظرفیت پاسخگوئی به نیاز قنادی ها از سوی تامین کنندگان تخم مرغ مایع پاستوریزه مورد تردید قرار گرفته احتمالاً ناشی از عدم اطلاع ایشان از ظرفیت های بالای تولید تخم مرغ پاستوریزه در کشور است. همچنین از نظر کیفیتی نیز هم اکنون تعداد زیادی از قنادی های تهران ، اصفهان، کرج، تبریز، قزوین مشهد و ... در حال استفاده از این نوع تخم مرغ می باشند و رضایت کامل خود را نیز ابراز داشته اند.