Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۱
کد مطلب : 9443
 

صبحانه سلامت رایگان با تخم مرغ در4 منطقه تهران
دبیر ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ از عرضه ساندویچ تخم مرغ رایگان با عنوان صبحانه سلامت در مناطق 4، 10، 12 و 20 شهرداری تهران به مناسبت روز جهانی تخم مرغ در روز پنجشنبه 17 مهرماه سالجاری خبر داد.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
صبحانه سلامت رایگان با تخم مرغ در4 منطقه تهران
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سیدفرزاد طلاکش روز سه شنبه درنشست مطبوعاتی به مناسبت روز جهانی تخم مرغ افزود: معتقدیم تخم مرغ باید به عنوان یک محصول پروتئینی ارزان و با کیفیت در سبد غذایی خانوار ایرانی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: کمیسیون بین المللی تخم مرغ با کمک سازمان خواربار جهانی کشاورزی (فائو)، بنیاد بین المللی تخم مرغ را بنا کرده که عمده فعالیت این بنیاد کمک به کشورهای آفریقایی فقیر است که عمده منبع پروتئینی آنها از طریق تخم مرغ تامین و در اختیارشان قرار گیرد.

وی افزود: در این راستا ستاد کشوری، ترویج تخم مرغ در کشور را مدنظر قرار داد و در همین ارتباط روز 17 مهرماه همزمان با روز جهانی تخم به صورت نمادین ساندویچ تخم مرغ رایگان تحت عنوان صبحانه سلامت در مناطق 4، 10، 12 و 20 شهرداری تهران توزیع می شود تا با فرهنگ سازی نسبت به رفع سوء تغذیه اقدام شود.

دبیرکل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخمگذار شعار روز جهانی تخم مرغ امسال را خودمراقبتی تغذیه ای با مصرف یک تخم مرغ در روز عنوان کرد و افزود: تخم مرغ جایگزین مناسبی برای گوشت است بنابراین سرانه مصرف تخم مرغ در برخی از کشورهای دنیا از 300 عدد نیز بیشتر است.

وی ادامه داد: طی سالهای اخیر با فرهنگ سازی های صورت گرفته، سرانه مصرف تخم مرغ در ایران نیز به 191 عدد رسیده که تلاش داریم سرانه آن را برای هر ایرانی به 250 عدد در سال برسانیم.

وی متوسط سرانه مصرف جهانی تخم مرغ را 180 عدد دانست و افزود: در کشورهایی همچون ژاپن سرانه مصرف این محصول بیش از 350 عدد است.

طلاکش با بیان اینکه ایران در تولید تخم مرغ رتبه 10 دنیا را به خود اختصاص داده است، گفت: کشور ما از لحاظ تولید از وضعیت مناسبی برخوردار است اما از لحاظ مصرف جایگاه خوبی ندارد.

به گفته وی، هم اکنون در کشور ما 912 هزار تن تخم مرغ تولید می شود که 810 هزار تن آن به شکل صنعتی و 100 هزار تن آن سنتی است.

وی اضافه کرد: حدود 150 هزار تن از تخم مرغ تولید شده در سال مازاد بر نیاز کشور است که برای تنظیم بازار این محصول باید این میزان صادر شود که این مهم به حمایت های دولتی و مشوق های صادراتی نیاز دارد.

دبیر ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ، تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون باید حدود 75 هزار تن تخم مرغ به کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، تاجیکستان و عمان صادر می شد که تنها 23 هزار تن آن ارسال شده و حدود 40 درصد آن محقق نشده است.

وی ادامه داد: 85 درصد تخم مرغ ایران به عراق و افغانستان صادر می شود.** رایزنی وزیر جهاد کشاورزی برای صادرات تخم مرغ به روسیه

دبیرکل ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ کشور، گفت: امروز وزیر جهادکشاورزی به روسیه سفر کرد که امیدواریم مقدمات صدور محصولات کشاورزی از جمله تخم مرغ و گوشت مرغ مازاد بر نیاز به این کشور فراهم شود.

وی تصریح کرد: به مناسبت روز جهانی تخم مرغ مقدمات مصرف تخم مرغ به صورت نمادین در مدارس آغاز شده به طوری که جامعه دانش آموزی کشور حدود 12 میلیون نفر است و باید بخشی از پروتئین مورد نیاز گروه سنی 6 تا 18 سال با تخم مرغ تامین شود.

دبیرکل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخمگذار، افزود: همچنین امسال با هماهنگی های صورت گرفته با وزارت آموزش و پرورش صبحانه تخم مرغ برای دانش آموزان تکلیف شده که در این راستا دانش آموزان موظفند برای روز چهارشنبه صبح ساندویچ تخم مرغ مصرف کنند.

وی ادامه داد: در این راستا 2 هزار نفر از مراقبین بهداشتی آموزش و پرورش کشور برای ترویج مصرف تخم مرغ در خانواده های دانش آموزان آموزش دیده اند که قرار است این فرهنگ مصرف را در به خانواده دانش آموزان نیز منتقل کنند.