Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۵
کد مطلب : 9993
 

مرغ گوشتی یزد بازارهای عراق و سوریه را نشانه رفت
‌مسئولان استان یزد به دنبال خودکفایی این استان در تولید گوشت مرغ، برای صادرات این محصول به کشورهای عراق و روسیه برنامه‌ریزی می‌کنند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
مرغ گوشتی یزد بازارهای عراق و سوریه را نشانه رفت
"سید حسین بخشایش" رییس اداره تنظیم بازار سازمان جهادکشاورزی استان در نشست کمیته برنامه‌ریزی صادرات مرغ استان که به منظور برنامه‌ریزی و فراهم شدن زیرساخت‌های صادرات مرغ به خارج از کشور برگزار شد، با تاکید بر ضرورت استفاده از همه فرصت‌ها برای صادرات مرغ استان به کشورهای منطقه به ویژه بازار عراق و روسیه، گفت: صادرات مرغ گوشتی یزد به خارج از کشور نیازمند برنامه‌ریزی و فراهم کردن زیر ساخت‌هاست.

وی همچنین بر شناسایی کشتارگاه‌های مناسب و استاندارد برای صادرات این محصول تاکید کرد و گفت: در حال حاضر دو کشتارگاه یزد در حال آماده‌سازی شرایط استاندارد برای صادرات مرغ است و خط تولید بقیه کشتارگاه‌های استان نیز باید با اخذ تسهیلات، استانداردسازی شوند.

بخشایش در ادامه بر صادرات فراگیر گوشت مرغ از استان با آسان‌سازی صدور مجوزهای لازم از سوی دامپزشکی و تسریع در جواب آزمایشات، گفت: ضروری است که دستگاه‌های تشخیص سریع دارو و آزمون میکروبی در لاشه مرغ در این اداره کل مستقر شود.

‌این مقام مسئول بازار روسیه و عراق را برای صادرات مرغ استان بسیار مناسب دانست و افزود: مسئولان امر باید جهت شتاب‌بخشی به صادرات مرغ این استان به بازار روسیه برنامه‌ریزی کنند.

‌رییس اداره تنظیم بازار جهادکشاورزی استان، تشکیل زنجیره یکپارچه تولید گوشت مرغ با هدف توسعه کمی و کیفی صادرات را از جمله سیاست سال جاری وزارت جهادکشاورزی برشمرد و گفت: این طرح از سال 92 در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها قرار گرفته است.

مشاور جوان رییس جهادکشاورزی استان تاکید کرد: شرکت پشتیبانی امور دام مکلف است برای حمایت از تولیدکنندگان، زمینه صادرات فرآورده‌های دامی از جمله گوشت مرغ را فراهم کند.

‌وی افزود: در این راستا سعی کرده‌ایم با حضور در نمایشگاه‌های مختلف و رایزنی با فعالان اقتصادی سفارتخانه‌های کشور، همچنین مطالعه بازار کشورهای جهان برای تولیدات و فرآورده‌های گوشتی کشور از جمله مرغ را بازاریابی کنیم.

بخشایش گفت: مقرر است تا با هماهنگی بخش بازرگانی وزارت جهادکشاورزی، پیشنهاد تخصیص بخشی از تولید مرغ استان برای صادرات، فارغ از قوانین محدود‌کننده برای صادرات، حمایت‌های لازم از این بخش انجام شود.

‌نشست مذکور با حضور مدیر کل امور اقتصادی استانداری، رییس جهاد کشاورزی و معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی این سازمان، مدیر امور طیور جهادکشاورزی و مدیران کل دامپزشکی و پشتیبانی امور دام، نماینده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، اتحادیه مرغداران و اتحادیه صادرکنندگان استان برگزار شد.