Share/Save/Bookmark
 
پنجشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۵
کد مطلب : 12495
 

رئیس اداره منابع طبیعی ساوه عنوان کرد؛
اجرای طرح تعادل بخشی به چرای دام در ۳۵۰هزار هکتار از مراتع ساوه
ساوه- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ساوه گفت: طرح تعادل بخشی به چرای دام در بیش از ۳۵۰هزار هکتار از مراتع ساوه اجرا می شود.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
اجرای طرح تعادل بخشی به چرای دام در ۳۵۰هزار هکتار از مراتع ساوه
به نقل از منابع طبیع استان مرکزی، سهراب پاژنامه اظهار داشت: این طرح همه ساله از ۱۵ فروردین ماه شروع می شود و تا اخراج کامل دام از مراتع ادامه دارد و بر همین اساس اکیپ‌های کنترل دام متشکل از کارشناسان منابع طبیعی، ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی و عوامل نیروی انتظامی فعالیت‌ های کنترل و نظارتی را در این مراتع آغاز کرده اند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ساوه افزود: با توجه به خشکسالی شدید در مراتع شهرستان به علت عدم بارندگی، این طرح با شدت و قدرت اجرا خواهد شد، لذا به تمام دامداران شهرستان توصیه می‌شود از وارد کردن دام فاقد پروانه و خارج از فصل چرا و مازاد بر پروانه به مراتع شهرستان خودداری کنند.

وی عنوان کرد: در غیر این صورت براساس تبصره دوی ماده ۴۷ قانون تنفیذ بخشی از مقررات مالی دولت با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد، در این ماده قانونی آمده است که ۲۰ درصد قیمت هر واحد دامی به عنوان جریمه از متخلفان اخذ و به حساب خزانه واریز شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ساوه یکی از دغدغه‌های اصلی مجموعه منابع طبیعی را جلوگیری از ورود دام غیرمجاز به مراتع بیان کرد و ادامه داد: طرح مدیریت چرا و کنترل دام به عنوان یکی از اقدامات حفاظتی مهم در ایجاد تعادل دام و مرتع در عرصه‌های مرتعی ساوه به وسعت بیش از ۳۵۰هزار هکتار در دستور کار قرار دارد تا با جلوگیری از ورود بیشتر از حد ظرفیت دام یا دامداران غیرمجاز به مراتع، این طرح عملیاتی شود.