نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » اخبار و تازه ها

خطاب به رئیس جمهور بیان شد؛

خسارات ۲۷ میلیارد تومانی سرمازدگی در غرب استان رسیدگی شود

۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۷

مرجع : خبرگزاری مهر

سمنان - نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدیشهر در مجلس در نامه ای خطاب به رئیس جمهور از وی خواست تا به خسارات ۲۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومانی باغات غرب استان رسیدگی کند.

به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدیشهر در مجلس، احمد همتی در نامه ای به رئیس جمهور از وی خواست تا به وضعیت سرمازدگی محصولات کشاورزی در استان سمنان رسیدگی کند.

در این نامه آمده است: با عنایت به خشکسالی گسترده در استان سمنان به خصوص حوزه انتخابیه اینجانب که در بخش های مختلف اقتصادی، کشاورزی در سال زراعی جاری بالغ بر ۲۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان خسارت به بار آورده است و دام های این مناطق به خصوص ایل غیور سنگسری با قدمت بیش از هزار سال را با مخاطره جدی مواجه ساخته و مناطق مهم گردشگری از جمله مهدیشهر و شهر گردشگری شهمیرزاد و سرخه، مناطق روستایی از جمله فولاد محله، چاشم، پرور، مناطق پشتکوه و ییلاقات و روستاهای اطراف را با بحران عدیده ای مواجه ساخته است.

در ادامه این نامه می خوانیم: پس از گذشت بیش از یک سال منابع لازم اعتباری و تسهیلات بانکی کم بهره برای رفع بخشی از مشکلات عشایر و کشاورزان و دامداران عزیز تحقق نیافته است و دستگاه های ذیربط نتوانسته اند به شکل شایسته ای حداقل نیاز آنان را برآورده سازند و مکاتبات مکرر این دستگاه ها و عدم تحقق وعده ها نشانه روشنی بر این مدعا است.

در دیگر بخش این نامه با ابراز اینکه عشایر و کشاورزان مولدان اصلی گوشت، لبنیات و محصولات کشاورزی با چنین دغدغه ای شب را به روز می رسانند و در انتظار دستور قاطع حضرتعالی و وزرای ذیربط هستند، آمده است: در پی بروز شرایط ویژه جوی و برودت بی سابقه دمای هوا در اواسط فروردین ماه سال جاری، خساراتی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان بر کشاورزان استان سمنان وارد آمد، لذا این سرمازدگی تا گوشت و پوستشان رخنه کرده و شرایط اقتصادی و روانی این کشاورزان را دچار چالش جدیدی کرده است.

در این نامه همچنین آمده است: اگر در این شرایط بحرانی صرفاً به مکاتبات مکرّر اکتفا کنیم، سرمازدگی وجود این مردم شریف را بیش از پیش خواهد آزرد. دستور تشکیل کمیته ای ویژه و اقدامات فوریتی و اعطای تسهیلات و امکانات حمایتی می تواند بخشی از آلام این صبوران تلاشگر عرصه اقتصاد مقاومتی را التیام بخشد.

همتی در پایان می نویسد: در این بحران، مهدیشهر که قطب گردشگری و عشایری استان است خسارتی بالغ بر ۹میلیارد و ۴۲۴میلیون تومان، سمنان بالغ بر یک میلیارد و ۱۱۰میلیون تومان و سرخه بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان به بار آورده است که محصولات باغی این مناطق در اولویت خسارات وارده قرار دارند؛ در پایان مجدداً از حضرت عالی درخواست، دستور پیگیری عاجل را داشته تا کشاورزان و دامداران عزیز با امید و تدبیر بیشتری این شرایط را پشت سر گذارند.