نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » اخبار و تازه ها

رئیس سازمان امور عشایر کشور خبر داد:

پرداخت۴۰۰میلیارد تومان تسهیلات اشتغال/ توسعه کاشت گیاهان دارویی

۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۷

مرجع : خبرگزاری مهر

یاسوج- رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: در حوزه تسهیلات اشتغال عشایری، ظرف سه سال گذشته پرداخت ۴۰۰ میلیارد تومان با سود چهار درصد و دوره بازگشت پنج ساله اجرایی شد.

کرمعلی قندالی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در حوزه ساماندهی عشایر چندین طرح در دست اقدام است.

قندالی با بیان اینکه تاکید ما بر توانمند سازی است، خاطرنشان کرد: اگر بتوان حوزه عشایر را به شکل کامل توانمند سازی کرد، بسیاری از مشکلات حل می شود.

قندالی گفت: در برنامه ششم توسعه سعی شد که تمام مباحث عشایری به شکل شفاف و جدی مطرح شود.

وی افزود: منابعی از محل مالیات بر ارزش افزوده برای عشایر در قانون برنامه ششم دیده شد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: سالانه بین ۲۳۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان از محل ارزش افزوده برای ساماندهی عشایر هزینه می شود.

وی ابراز داشت: بر اساس بندی از قانون احکام دائمی، سالانه یک درصد از منابع ورود به صندوق توسعه ملی برای زنحیره تولید گوشت کامل هزینه خواهد شد.

قندالی افزود: از این حوزه ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش داشته ایم و تقریبا ظرف سه سال گذشته چهار میلیون دام در پروسه تولید زنجیره تولید گوشت قرمز قرار گرفتند.

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: اجرای این طرح بهره وری را بالا می برد و در یک دوره ۱۲۰ روزه می توانیم بین ۲۰ تا ۲۲ کیلوگرم افزایش تولید نسبت به روش سنتی داشته باشیم.

قندالی تصریح کرد: در حوزه گیاهان دارویی نیز مجری انتخاب شده و طرح کشت گیاهان دارویی در حال اجراست و در حوزه گردشگری نیز کارگروه ملی گردشگری عشایری و تولید تشکیل شده است و در استان ها نیز عملیاتی می شود.

وی افزود: کشت گونه های مقاوم درختی در اراضی شیب دار نیز اجرایی می شود.

قندالی با اشاره به ظرفیت های کهگیلویه و بویراحمد، گفت: این استان ۷۰ هزار جمعیت عشایری دارد که هفت درصد جمعیت عشایری کشور را تشکیل می دهد و ظرفیت های خوبی در حوزه دام، گیاهان دارویی و منابع آب کوچک برای تجهیز وجود دارد.

وی بر آموزش و توانمند سازی عشایر تاکید کرد و گفت: برای سال جدید، تمهیداتی برای خرید تانکر و تامین آب انجام شده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور خاطرنشان کرد: در حوزه آبرسانی با کمک دستگاه ها تامین آب عشایری عملیاتی می شود.

وی افزود: همچنین برنامه ریزی عملیاتی برای تامین علوفه نیز محقق شد.