نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » اخبار و تازه ها

سمپاشی رایگان ۲ میلیون راس دام و ۴ میلیون مترمربع جایگاه دامی

۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۴

مرجع : خبرگزاری مهر

کرمانشاه- رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی دامپزشکی استان کرمانشاه از سمپاشی رایگان بیش از ۲ میلیون راس دام و ۴ میلیون متر مربع جایگاه دامی خبر داد.

دکتر مجید همتی امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران در خصوص عملکرد این اداره کل در سم پاشی بدن و جایگاه نگهداری دام، اظهار داشت: انگل های خارجی دام مانند کنه، کک، شپش، پشه و مگس و ... با تغذیه از خون، بافت و پشم دام باعث لاغری، کم خونی، کاهش تولید و تلفات می شود.

وی بیان داشت: این انگل ها موجب انتقال بسیاری از بیماری های دامی و همچنین بیماری های مشترک بین انسان و دام همچون تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، سالک، تب ۳ روزه، لمپی اسکین، تیلریوز، بابزیوز و آناپلاسموز می شوند.

این مقام مسئول با اشاره به فرا رسیدن فصل بهار، خاطرنشان کرد: در این فصل به دلیل رطوبت بالا، زمان مناسبی برای تکثیر و تزاید این حشرات است، لذا باید مبارزه با آنها در اولویت کار دامداران باشد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه اصلاح و بهسازی جایگاه نگهداری دام را مهمترین راه مبارزه با انگل ها عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه جاهای تاریک، نمناک و دارای شکاف مکان های مناسبی برای تکثیر انگل هاست، دامداران باید نسبت به نورگیر کردن و درزگیری جایگاه های دام اقدام کنند.

دکتر همتی پشم چینی و سم پاشی جایگاه و بدن دام را از دیگر موارد ضروری مقابله با انگل ها برشمرد و گفت: سم پاشی جایگاه و بدن دام باید همزمان و در فصل بهار حداقل دوبار به فاصله ۱۵ روز صورت گیرد، چون در بار اول تخمهای انگل از بین نمی رود و نیاز به تجدید سم پاشی دارد.

این مقام مسئول با تصریح اینکه سم پاشی باید طبق دستور کارخانه سازنده و با مشورت کارشناس دامپزشکی انجام شود، بیان داشت؛ در یک سال گذشته بدن ۱۰۰ هزار راس گاو و یک میلیون و ۹۵۰ هزار راس گوسفند و ۴ میلیون متر مربع جایگاه دام به صورت رایگان سم پاشی شد.

وی تصریح کرد: با توجه به اعتبارات محدود دامپزشکی این میزان تنها جهت مناطق مرزی، روستاهای محروم، مناطق پر خطر و ترویج فرهنگ سم پاشی است و خود دامداران نیز باید در سایر مناطق اقدام به سم پاشی کنند.