Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۵۰
کد مطلب : 8608
 

تهدید آنفولانزای فوق حاد پرندگان
آنفولانزای فوق حاد پرندگان را جدی بگیرید
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان
 
تهدید آنفولانزای فوق حاد پرندگان
مدیر کل دامپزشکی مازندران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران ساری با اشاره به اینکه بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در 6 ماه نخست امسال بر اساس گزارش دفتر تخصصی سازمان دامپزشکی کشور حتی یک مورد در کشور مشاهده نشده است گفت:اما نباید نسبت به این بیماری بی توجه باشیم.

مختاری افزود:با توجه به تغییر فصل و سرد شدن تدریجی هوا و مهاجرت پرندگان به استان خطر ابتلا به این بیماری وجود خواهد داشت .

به گفته وی بیشترین افراد در خطر ابتلاء به این بیماری دام پزشکان،کارگران مرغداری ها و کشتارگاه های پرندگان،فروشندگان پرندگان دست آموز،شکارچیان پرندگان مهاجر هستند .

مدیر کل دامپزشکی مازندران گفت:افرادی که به مراکز کانونی این بیماری که بیشتر در خارج کشور است مسافرت میکنند دیگر افرادی هستند که در خطر ابتلاع به این بیماری خواهند بود که خوشبختانه در سال های اخیر درباره وجود این کانون ها نیز گزارشی داده نشده است .

مختاری تا بررسی نهایی از هم استانی ها خواست تا ممنوعیت هایی را که سالهای گذشته در این زمینه اعلام کرده بودند مانند خریداری نکردن مرغ زنده و نگهداری نکردن پرندگان بومی به صورت آزاد که پرندگان مهاجر با آنها در تماس باشند و رعایت موارد بهداشتی در زمان کشتار طیور در کشتارگاه ها و خودداری از شکار پرندگان مهاجر از ابتلا به این بیماری نیز پیشگیری کنند

وی گفت:ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر نیز امسال با همکاری دستگاه های اجرایی مرتبط به صورت جدی تر پیگیری خواهد شد.