Share/Save/Bookmark
 
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۳۷
کد مطلب : 12603
 

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی:
آزمایشگاه‌های دامپزشکی نقش مهی در کنترل بیماری ها دارند
بیرجند- مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه تشخیص سریع و به موقع در کنترل و انتشار بیماری ها موثر است، گفت: آزمایشگاه ها در کنترل و پیشگیری از بیماری ها نقش پررنگی بر عهده دارند.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
آزمایشگاه‌های دامپزشکی نقش مهی در کنترل بیماری ها دارند
محمد اصغراده ظهر یکشنبه در دیدار با فرماندار درمیان فعالیت های این مجموعه را برای سلامت جامعه حیاتی دانست و اظهار کرد: فعالیت های دامپزشکی در هیچ شرایطی متوقف نمی شود.

وی بیان کرد: حتی در صورتی که اعتبارات مورد نیاز به موقع توزیع نشود، دامپزشکی فعالیت و وظایف خود را بدون توقف انجام می دهد چون به محض توقف اقدامات بهداشتی طغیان بیماری های دامی و بیماری های مشترک بین انسان و دام را شاهد خواهیم بود.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی تاکید کرد: دامپزشکی باید برای سلامت مردم و حفظ و حراست از سرمایه تولیدکنندگان حتی با حداقل اعتبارات مورد نیاز به هر طریق وظایف محموله را به نحو احسن انجام دهد تا گزندی به صنعت دام و طیور وارد نشود.

اصغرزاده عنوان کرد: دامپزشکی هر ساله برنامه های بهداشتی و پیشگیرانه خود را طبق برنامه سازمانی به شکل منظم و مستمر اجرا می کند که بخش عمده ای از این خدمات به صورت رایگان انجام می شود.

وی شرایط موجود خراسان جنوبی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر شرایط خوبی به لحاظ پیشگیری از بیماری ها در استان داریم ولی این به معنای اینکه خطر انتشار بیماری ها وجود ندارد، نیست و مدام در تلاش هستیم تا با رصد و پایش واحدهای تولیدی از شیوع بیماری های مسری جلوگیری کنیم.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی افزود: پیشرفت های علمی و فنی با هدف افزایش میزان تولید، موجب شده است که تغییراتی در روش های تشخیصی و درمانی صورت گیرد و امروزه کنترل و پیشگیری منوط به تنظیم برنامه ای فراگیر تشخیصی به منظور پیشگیری از بیماری های دام و طیور است.

اصغرزاده تصریح کرد: امروزه مدیریت، تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها و انتخاب روش مناسب درمانی در حوزه دامپزشکی بدون وجود آزمایشگاه امکان پذیر نیست و به تعبیری سلامت غذا به طور قابل توجهی در گرو عملکرد مناسب آزمایشگاه است.

مردم از خدمات دامپزشکی راضی هستند

وی گفت: آزمایشگاه های تشخیص دامپزشکی نقش بسیار مهمی را در حوزه بهداشت و درمان در زمینه تشخیص، مراقبت، کنترل و پیشگری از انواع بیماری ها ایفا می کند و در خدمت تولید هستند و هدف از فعالیت آن ها کاهش هزینه‌های تولید و تضمین سلامت محصول برای مصرف‌کنندگان است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه استان خراسان جنوبی با داشتن چهار آزمایشگاه تا حدی نیاز بهره وران و کلینسین ها را برطرف کرده است، یادآور شد: افزایش دقت در آزمایش‌ها موجب تسهیل کار کلینسین و تشخیص و درمان بهتر بیماری ها می شود.

فرماندار شهرستان درمیان نیز جایگاه دامپزشکی را مهم توصیف کرد و گفت: به اهمیت وظایف دامپزشکی در حوزه سلامت واقف هستیم و دامپزشکی جزو معدود دستگاه هایی است که خدمات خود را مستقیم به تولیدکنندگان ارائه می دهد و رضایت خوبی از عملکرد این مجموعه وجود دارد.

محمد بشیری زاده اظهار کرد: با وجود کاهش اعتبارات، ولی به دلیل اهمیت وظایف دامپزشکی اعتبار مناسبی را برای این مجموعه با هدف حمایت از صنعت دامداری شهرستان در نظر گرفته ایم.

فرماندار درمیان دامپزشکی را یکی از مهمترین دستگاه های اجرایی در ستاد بحران دانست و بیان کرد: ارتباط تنگاتنگی بین فرمانداری و دامپزشکی برای خدمت رسانی به مردم وجود دارد.