نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » اخبار و تازه ها

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان:

طرح الزام تهیه شیر از مراکز شیر خام در استان سمنان اجرایی شد

۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸

مرجع : خبرگزاری مهر

سمنان - مدیرکل دامپزشکی استان سمنان، از اجرای طرح الزام تهیه شیر خام مصرفی از مراکز جمع‌آوری شیر در سطح استان خبر داد و گفت: ارتقای سلامت این محصول هدف از اجرای طرح است.

محمد سعیدی در نشست خبری صبح دوشنبه خود به بهانه هشتم اردیبهشت روز جهانی دامپزشک بابیان اینکه طرح الزام تهیه شیر از مراکز مجاز در استان سمنان اجرا می‌شود، تأکید کرد: بررسی نحوه اجرای طرح تهیه شیر خام از مراکز جمع‌آوری شیر خام نشان داد که ما در استان ۶۰ درصد توانسته‌ایم موفقیت اجرای طرح را کسب کنیم که در سال۹۷ باید این روند ارتقا یابد.

وی افزود: حمایت و پشتیبانی سایر مراکز و ارگان‌ها ازجمله دانشگاه‌های علوم پزشکی، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی، اصناف و ... می‌تواند اجرای باقی‌مانده طرح تهیه شیر خام از مراکز جمع‌آوری این محصول را تضمین کند.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: نهادهای اجرایی و نظارتی می‌توانند به‌تدریج از عرضه شیر خام در مراکز و صنوف غیر مرتبط و بدون مجوز جلوگیری کنند.

سعیدی بابیان اینکه عزم دامپزشکی برای مقابله باعرضه غیرمجاز شیر و محصولات لبنی جدی است، گفت: پیرو مصوبات کمیته امنیت و سلامت غذایی و کمیته استانی و شهرستانی ساماندهی عرضه بهداشتی شیر خام، مراکز عرضه شیر می‌بایست شیر مصرفی خود را از مراکز مجاز و تحت نظارت بهداشتی اداره دامپزشکی دریافت کنند و مجاز به خرید شیر از دامداری‌های سنتی و فاقد هویت بهداشتی نیستند.

وی با تأکید بر اینکه برای پایش وضعیت عرضه شیر خام از مراکز عرضه لبنیات در سطح شهر نمونه‌گیری و توسط آزمایشگاه اداره ازنظر آلودگی به میکروب بیماری مشترک و مهم تب مالت آزمایش انجام می‌شود، بیان کرد: شیر خام به‌عنوان مهمترین فرآورده خام دامی است که بیش از ۶۰ درصد حجم انواع فرآورده های خام دامی را به خود اختصاص داده و نقش اساسی در جیره مصرفی خانواده ها دارد به همین منظور سلامت آن بسیار مهم است.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان با تاکید بر اینکه سلامت به عنوان مهمترین رکن زندگی جامعه باید مورد توجه عموم جامعه باشد، گفت: همچنین مردم باید به تاکیدها و اطلاعیه های بهداشتی، در ارتقاء کیفیت و سلامت فرآورده های خام دامی از سوی دامپزشکی توجه کنند و از سوی دیگر سامانه ۱۵۱۲ آماده دریافت مسائل مرتبط با موضوعات دامی خواهد بود.