Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۳۴
کد مطلب : 4113
 

با اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها؛
تنور نانوايان كاشان داغ است
بعد از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها توسط دولت ارائه نان باكيفيت و بدون افزودني‌هاي غير مجاز مهم‌ترين عامل رضايت و حفظ مشتري نانوايان كاشان است.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
تنور نانوايان كاشان داغ است
به گزارش خبرگزاري فارس از كاشان با اجراي اين قانون خريد نان مورد نياز روزانه و روش‌هاي صحيح نگهداري براي جلوگيري از بيات شدن نان و دور ريخت آن، از تراكم جمعيت مقابل نانوايي‌هاي اين شهرستان به شدت كاسته شده ‌است.
حسين اكبري يكي از شهروندان كاشاني در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در كاشان اظهار داشت: افزايش قيمت نان سبب شده تا مردم با استفاده بهينه از اين نعمت خدادادي و روش‌هاي صحيح نگهداري، ضايعات نان را در خانواده كاهش داده و از بين رفتن آن جلوگيري كنند.
وي افزود: خريداري نان به ميزان مورد نياز توسط شهروندان مهم‌ترين عامل خلوت شدن نانوايان و خريداري سهل و آسان نان است ضمن اينكه كار نان خشكي‌هاي دوره‌گرد نيز تخته شده‌ است.
محمد حسين نجاتي ديگر شهروند كاشاني نيز با اشاره به تلاش نانوايان براي پخت نان با كيفيت توسط نانوايان به دليل خريداري آرد باكيفيت و دقت در پخت نان براي جذب مشتري تصريح كرد: امروز شهروندان از نانواياني نان خريداري مي‌كنند كه نان باكيفيت ارائه مي‌كنند.
به گفته وي نانواياني كه در پخت نان با كيفيت دقت ندارند به مرور مشتريان خود را از دست مي‌دهند و بر عكس آن بر مشتريان نانواياني كه در اين زمينه دقت لازم را دارند افزوده مي‌شود .
فاطمه زاهدي نيز اجراي قانون هدفمند شدن يارانه را در كيفيت نان و كاهش ضايعات نان تأثيرگذار خواند و گفت: با اجراي اين قانون، رقابت براي پخت نان با كيفيت براي جلب مشتري بين نانوايان كاشان داغ شده و آنان براي جلب رضايت مشتريان خود مجبور به پخت نان باكيفيت هستند.
وي افزود: امروز در شهرستان كاشان گرايش مردم براي خريد نان سنگك بيش از گذشته شده‌است و ازدحام در نانوايان سنگكي برخلاف نانوايان لواشي بيشتر است.
يكي از نانوايان كاشان نيز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در كاشان اجراي هدفمند شدن يارانه‌ها و آزاد شدن آرد را براي نانوايان مقرون به صرفه ذكر و خاطرنشان كرد: بعد از انجام طرح، نانوايان در صورت پخت نان با كيفيت به هر اندازه كه مشتري داشته باشد مي‌تواند پخت كند و سقفي براي سهميه آرد ندارند.
حسين شاطري دقت در نگهداري نان، خريد نان به اندازه نياز روزانه، عدم ازدحام مقابل نانوايي‌ها و كاهش تقريبا 100 درصدي ضايعات نان را از جمله بركات اجراي طرح هدفمند شدن يارانه در بخش آرد و نان اعلام كرد.
يك خريدار دوره‌گرد نان ضايعات نيز از كسادي بازار نان ضايعاتي خبر داد و و اذعان داشت: قبل از اجراي قانون هدفمند شدن يارانه‌ها، بازار كسب كار رونق داشت و روزانه دو تن نان ضايعاتي از مردم خريداري مي‌كردم.
محمد عثماني افزود: با اجراي هدفمند شدن يارانه‌ها توسط دولت با تلاش فراوان، در هفته كمتر از دو تن نان ضايعاتي جمع‌آوري مي‌كنم و براي تأمين مخارج خانواده مجبورم در كنار اين كار، ضايعات روزنانه باطله، مقوا، پلاستيك و ديگر لوازم غيرقابل مصرف خانواده‌ها را نيز خريداري كنم تا بتوانم امور زندگي خود را بگذرانم.
رئيس شوراي آرد و نان كاشان نيز از اجراي كلاس‌هاي آموزشي با همكاري سازمان فني و حرفه‌اي و اداره بارزگاني كاشان خبر داد و گفت: تاكنون چند دوره كلاس آموزشي براي نانوايان كاشان برگزار شده‌است.
محمد ميرزازاده، آزاد شدن آرد و نبود سقف سهميه آرد براي نانوايان را داراي مزيت‌هاي فراواني براي نانوايان دانست و افزود: با اجراي قانون هدفمند شدن يارانه‌ها هر يك از نانوايان به هر ميزان كه توان داشته باشند مي‌توانند آرد خريداري و حتي به صورت شبانه‌روزي پخت كنند.
وي، وجود آردهاي سهميه‌اي در انبارهاي برخي از نانوايان و استفاده مخلوط آرد سهميه‌اي و آزاد را مهم‌ترين عامل عدم كيفيت نان اين نانوايان و كسادي بازار كار آنان اعلام و اضافه كرد: با اتمام آرد سهميه‌اي اين نانوايان كيفيت نان آنان نيز افزايش مي‌يابد.
وي با اشاره به اينكه پيش از اجراي قانون هدفمند شدن يارانه‌ها، نانواياني كه در پخت نان با كيفيت دقت نداشتند سهميه آرد اين نانوايان توسط شوراي آراد و نان شهرستان به عنوان جريمه كسر مي‌شد، يادآور شد: با آزاد شدن قيمت آرد هريك از نانواياني كه در پخت نان با كيفيت دقت لازم را نداشته باشند و از افزودني‌هاي غيرمجاز در پخت نان استفاده كنند با از دست دادن مشتريان خود، ميزان پخت نان آنان نيز كاهش مي‌يابد و از اين طريق توسط مردم جريمه مي‌شوند.
ميرزازاده تصريح كرد: نانواياني كه در زمينه پخت نان با كيفيت، تلاش بيشتري داشته‌اند، مصرف آرد آنان از 12 كيسه آرد به بالاي 20 كيسه افزايش داشته و نانواياني كه دقت در پخت نان با كيفيت نداشته‌اند مصرف آرد آنان كاهش داشته‌است.
به گفته وي نخريدن نان بي‌كيفيت توسط مشتري و از دست دادن مشتريان جريمه نانواياني است كه در پخت نان باكيفيت دقت ندارند.